Sztuka w necie

Spotkanie z dyskusją

Prelegentki: Aleksandra Grzonkowska | Daga Ochendowska | Roma Piotrowska

Prowadzenie: Anna Ratajczak-Krajka

1 kwietnia 2019 | godz. 18:00 | Instytut Kultury Miejskiej
Organizator: Fundacja Kultury Wizualnej Chmura | www.fundacjachmura.pl
Projekt realizowany i dofinansowany w ramach programu „Otwarty IKM”.

Jak w gęstej plątanienie newsów, fakenewsów, memów i tutoriali znaleźć miejsce na merytoryczną, ale i ekscytującą dyskusję o sztuce współczesnej? Jakie są najgorętsze vlogi / blogi / fanpage o sztuce? Czy sztuka online może być trendy? Włącz się do dyskusji!

Fundacja Kultury Wizualnej Chmura zaprasza na spotkanie z badaczkami, kuratorkami i krytyczkami, które w swojej praktyce zawodowej zajmują się sztuką, przede wszystkim współczesną. Porozmawiamy na temat wykorzystania nowoczesnych narzędzi do komentowania, dokumentowania i bieżącego opisywania wydarzeń, które zachodzą na międzynarodowej scenie artystycznej. Podpowiemy, jak poruszać się w wirtualnej przestrzeni jako twórca i odbiorca sztuki. Podyskutujemy na temat wykorzystania możliwości, jakie daje sieć.

W trakcie spotkania prelegentki podzielą się wiedzą na temat propagowania wiedzy o sztuce poprzez internetowe platformy, takie jak facebook, youtube czy strony www, dając słuchaczom możliwość poznania najbardziej wartościowych przykładów miejsc w internecie, gdzie sztuka jest na pierwszym miejscu. Zdradzą też tajniki swojej internetowej praktyki i uchylą rąbka swojego know how!

W rozmowie udział wezmą: Aleksandra Grzonkowska, Daga Ochendowska i Roma Piotrowska. W roli moderatora wystąpi Anna Ratajczak-Krajka.

Poczęstunek w trakcie wydarzenia: Kolektyw Samo Dobro

Projekt graficzny: Weronika Lipniewska


O prelegentach i prowadzących:

Aleksandra Grzonkowska jest historyczką sztuki i prezeską Fundacji Kultury Wizualnej Chmura. Fundacja prowadzi m.in. archiwum online, gdzie publikuje materiały tj. reprodukcje prac, fotografie, nagrania wideo, a w najbliższym czasie serię podcastów – rozmów z trójmiejskimi badaczami, kuratorami i twórcami.

Daga Ochendowska jest krytyczką sztuki, która założyła i prowadzi platformę internetową  „Chodź ze mną do galerii”. Zapowiedzi i relacje z najciekawszych wernisaży w kraju oraz krytyczne recenzje Ochendowska publikuje na facebookowym profilu „Chodź ze mną do galerii”.

Roma Piotrowska jest kuratorką i krytyczką sztuki, która poza pracą w prestiżowej galerii Ikon (Birmingham) prowadzi również vloga na kanale YouTube. Piotrowska regularnie publikuje wideo-relacje z wystaw, jak również rozmowy z reprezentantami brytyjskiej sceny kulturalnej.

Anna Ratajczak – Krajka jest historyczką sztuki, która obecnie pracuje w Oddziale Etnografii Etnograficznym Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jako wiceprezeska Fundacji Chmura była współkuratorką projektu dedykowanego niezależnym wydawnictwom artystycznym w Trójmieście.

Kontakt do organizatora: Fundacja Kultury Wizualnej Chmura |fundacjachmura@gmail.com | https://www.facebook.com/fundacjachmura/