Nakład własny #1 | I panel dyskusyjny

13 października 2018 | godz. 16:00 | Luks Sfera

Pierwsze spotkanie, pod umowną nazwą „Rola i rozwój wydawnictw niezależnych po 1989 r. w Polsce” odbyło się z udziałem twórców, którzy przed rokiem 2000 aktywnie uczestniczyli w tworzeniu i projektowaniu magazynów o sztuce i niezależnych publikacji artystycznych w Gdańsku.

Gośćmi spotkania byli:

#PawełPaulusMazur – rysownik, poeta, prozaik, animator wydarzeń kulturalnych, członek i współzałożyciel Formacji „Totart” (od 1990- Fundacji Totart) skupiającej poetów, performerów, plastyków i muzyków. W ramach działalności wydawniczej grupa twórców związanych z Totartem wydała w 1992 roku pismo niezależne “Metafizyka społeczna”. Mazur jest autorem 200 rysunków dla tygodnika Przekrój, regularnie rysował też dla Gazety Wyborczej i tygodnika Ozon. Jest autorem okładek płyt m.in. zespołów: Big Cyc, Apteka, Wylkołak oraz komiksów i ilustracji książkowych.

#PawełDuninWąsowicz – dziennikarz, publicysta, krytyk literacki, redaktor naczelny miesięcznika kulturalnego Lampa oraz założyciel wydawnictwa „Lampa”. Współpracownik czasopism Przekrój, Machina, Życie Warszawy. Laureat Paszportu „Polityki” w kategorii „kreator kultury” za rok 2005. Dunin-Wąsowicz jest redaktorem wielu antologii literackich, w tym dwu ważnych pozycji dotyczących niezależnego obiegu wydawnictw przed rokiem 2000: „Xerofeeria. Antologia. Polskie alternatywne pisma artystyczne od – ~ do października 1993” oraz „Xerofuria. Antologia-katalog. III warszawski Art Zine Show 1995”.

#JacekStaniszewski – malarz, grafik, performer, muzyk, pedagog, jeden z twórców transawangardy, czyli „nowej gdańskiej ekspresji”. W 1989 roku rozpoczął pracę na ASP w Gdańsku jako adiunkt w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Jerzego Krechowicza. Od 1982 roku działał jako muzyk m.in. w takich formacjach jak: Galago, Sun’s Vibration, The Plemniors, Hory Zont oraz Biafra. Założyciel zespoł Chlupot Mózgu. W latach 1986-2001 wykonał ponad 200 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów. Zaprojektował szatę graficzną płyt gdańskich zespołów: Bielizna, Apteka, Blenders, Ścianka, Kury, Łoskot.

Moderatorka: #AgnieszkaWołodźko – artystka, kuratorka, badaczka i autorka tekstów o sztuce, architekturze i urbanistyce współczesnej. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki w PWSSP w Gdańsku. W 2013 r. obroniła doktorat w Instytucie Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu. Do 2015 roku pracowała jako kurator w CSW Łaźnia w Gdańsku. Obecnie jest kuratorką projektu „Room for Improved Futures” w galerii rum46 w Aarhus (Dania). Od lat 90. Wołodźko aktywnie współtworzyła gdańskie środowisko artystyczne. Jej teksty ukazywały się w wydanym przez Fundacje Totart piśmie Metafizyka społeczna oraz w publikacjach Galerii Wyspa. Wołodźko posiada też szeroki zbiór archiwalnych wydawnictw niezależnych i pism artystycznych.

Ilustracja: Dolne Miasto Pany (Kora Kowalska, Szymon Szyszko)